WO-Logo WILLIAMS OZCELIK ARCHITECTS

WO-GRW

Greg Richardson Williams, AIA
Architect & Founding Partner
Mimar & Kurucu Ortak

Greg Williams received his Bachelor of Architecture from Rensselaer Polytechnic Institute in New York with a Minor in Electronic Media, Arts and Communication (EMAC), and his Master in Architecture and Urbanism from the Architectural Association Design Research Lab in London. In 2004 Williams received the SOM Traveling Fellowship Award, a highly competitive research and travel grant (currently $50,000) awarded to one graduating architecture student throughout the United States that has demonstrated exceptional capacity and potential in the field. Since completing the fellowship, Williams has worked with Tom Wiscombe at Emergent in Vienna, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) in the San Francisco and Chicago offices, as well as the Office for Metropolitan Architecture (OMA) in London and Rotterdam.  Williams has been responsible for projects of various scale and type throughout the United Kingdom, United States, China, The Philippines, the Middle East, and Turkey.

Greg Williams mimarlık diplomasını New York Rensselaer Politeknik Enstitüsünde, Elektronik Medya, Sanat ve İletişim (EMAC) alt dalı ile birlikte aldı. Yüksek lisansını Londra Architectural Association’ın Mimarlık ve Şehircilik ana dalı, Tasarım Araştırma Laboratuvarı (DRL) bölümünde yaptı. 2004 yılında araştırma ve gezi konulu yarışmada SOM Traveling Fellowship (SOM Gezi Bursu) ödülüne layık görüldü. $50.000’lik bu ödül Amerika Birleşik Devletleri’nde mimarlık alanında üst düzey kabiliyet ve potansiyel gösteren, mimarlık bolumu mezunlarından tek bir kişiye verilmektedir. Bursun tamamlanmasından bu yana Greg Williams Viyana’da Emergent’ta Tom Wiscombe ile, Skidmore, Owings & Merrill (SOM)’in San Francisco ve Chicago ofislerinde ve Londra’da Office for Metropolitan Architecture (OMA)’da çalıştı. Greg Williams Birleşik Krallık, Amerika Birleşmiş Milletler, Çin, Filipinler, Orta Doğu ve Türkiye’de farklı ölçeklerde ve çeşitli projelerin sorumluluğunu üstlendi.

 

WO-DOW

Didar Özçelik Williams, TMMOB, LEED AP BD+C
Architect & Founding Partner
Mimar & Kurucu Ortak

Didar Özçelik Williams (LEED AP BD+C) received her Bachelor of Architecture from Yeditepe University in Istanbul and her Master’s in Architecture in Sustainable and Environmental Design from the Architectural Association in London in 2011. In 2004 Özçelik established Didar Özçelik Mimarlik and took on various residential and commercial projects throughout Turkey. After completing her master’s degree she focused on projects concerning educational buildings, collaborating with the University of Derby and EKV Design to develop the Smart Pod Sustainable Classroom prototype. Having extensive experience in managing projects from their design conception through to their realization, Özçelik has successfully delivered projects throughout Turkey and the United Kingdom.

Didar Özçelik Williams (LEED AP BD+C) mimarlık diplomasını İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nden aldı ve mimarlık yüksek lisansını 2011 yılında Londra Architectural Assaociation’da Sürdürülebilir Tasarım üzerine tamamladı. 2004 yılından bu yana  Didar Özçelik Türkiye genelinde birçok konut ve ticari projede yer aldı. Yüksek lisansını takiben eğitim binalarına yoğunlaşan projeler ile ilgilendi. Derby Üniversitesi ve EKV Design işbirliğiyle yapılan Smart-Pod Sürdürülebilir Sınıf prototipi projesinde görev aldı. Birçok projenin koordinatörlüğünü yapan Didar Özçelik Türkiye ve Birleşik Krallık genelinde özel konutlardan restoranlara ve geri dönüşüm tesisi projelerine kadar geniş ölçü de birçok projeye imza attı.

©WO